Cennet-Cehennem Mağarası

Mersin‘in Silifke ilçesinin Narlıkuyu mevkiinde yer alan Cennet-Cehennem Mağarası , bölge turizminde başı çekiyor. Mersin-Silifke yolu üzerinde Silifke ilçe merkezine 21 km uzaklıkta yer alır. Cennet-Cehennem mağarası; yer altı deresinin, yağmurların ve doğal olayların yıllar boyunca yarattığı kimyasal erozyon sonucu tavanın çökmesi ile oluşan çukurlardır. Obruk, çukur ve çökük olarak da isimlendirilir. Tamamen doğal yollarla oluşması ile tarihi ve mitolojik hikayeler barındırması Cennet-Cehennem Mağaralarını ilginç kılıyor.

Cennet Mağarasının girişi
Cennet Mağarasının girişi

Cennet Mağarası’nın derinliği 70 metre. Genişliğinin çapları 250’ye 110 metre. 452 basamak inilerek sonuna kadar gidilebiliyor. Cennet mağarasının içi çok nemli, yaşlılar ve kalp hastalarının dikkatli olmaları gerekiyor. 300 basamak gidildiğinde de M.S 5. yy’da Aziz Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithafen yapıldığına inanılan bir kilise bulunuyor. Çatısı olmaması ile dikkat çekiyor. Roma döneminden kalma merdivenleri tamamladığınızda yer altı sesini duyuyor olacaksınız.

Cennet Mağarasındaki Kilise
Cennet Mağarasındaki Kilise

Cehennem mağarası, Cennet mağarasının 75 metre güneyinde bulunuyor. Derinliği 128 metre ancak içine girilemiyor. Mitolojiye göre Zeus, ağzından ateş fışkırtan yüz başlı ejderha Typhon ile burada bir kavga eder. Ejderhayı yenip, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza kadar kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapseder.

Astım mağarası da Silifke’nin bir diğer uğrak noktası ve Cennet-Cehennem Mağaralarına sadece 300 metre uzaklıkta. Türlü çeşitte dev sarkıt ve dikitlere demir bir merdiven yardımıyla inerek  ulaşabiliyorsunuz. İçerisi tıpkı Cennet-Cehennem mağarasında olduğu gibi yoğun nem mevcut.  Astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor. Arada üzerinize su damlacıkları düşüyor. Mağaranın aydınlatması ile sarkıt ve dikitler çok hoş görüntüler sergiliyor.

Astım mağarası
Astım mağarası

Astım mağarasının oluşumu, 3. jeolojik döneme kadar uzanıyor. Silis minerallerinin birikmesiyle oluşan bu gösterişli yapılar ziyaretçilerin ilgisini oldukça çekiyor. Dilek Mağarası da denen Astım Mağarası’na, gelen ziyaretçilerin çevredeki ağaçlara dilek tutarken bez çaput bağlamaları bu ismin konulmasında rol oynamış.

Cennet-Cehennem Mağaraları ve Astım Mağarası yolu üzerinde yokuşu tırmanırken sağlı sollu yerleşmiş Türkmen Kahvaltısı mekanlarını yemek seçeneği için mutlaka aklınızda bulundurun. Akdeniz manzarasına karşı minderler üzerinde oturup keyif yapıyorsunuz. Bahçede yetişen taze ürünleri afiyetle yemek için misafir olmanızı tavsiye ediyoruz..

Yaz aylarında Silifke’ye gelen ve denize girmek isteyen geziseverler için alternatifler mevcut:

1- Akvaryum görüntüsü ve mor renkli çiçekleri ile Bodrum’u andıran Yapraklı Koyu.

Yapraklı Koyu
Yapraklı Koyu

2- Koyun etrafında bulunan antik kenti ile birlikte görülmeye değer Susanoğlu koyu,

3- Antik Mylai ören yerindeki Roma ve Bizans dönemi kalıntıları bulunan Taşucu koyu,

4- Antik Afrodisias yerleşiminin bulunduğu tarihi bir bölge olan, turkuaz deniz suyu ile kendine hayran bırakan Tisan koyu ve adası,

5- Daha çok çadır ve karavan severlerin tatil için tercih ettiği ve Caretta caretta’ların üreme bölgesi olan Boğsak Adası ve koyu,

6- Sığ denizi ve havuz dinginliği ile tarihi Kız kalesi plajı,

Ayrıca antik kent gezilerini sevenler için; Uzuncaburç, Şeytan Deresi Kanyonu ve Adam Kayalar, Olba Antik Kenti ve Silifke Kalesi ile Tekirambarı Su Sarnıcı da görülecek diğer yerler arasında.

Hadi şimdi, valizini hazırla !

Cennet-Cehennem Mağarası” için bir yorum

  • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:06
    Permalink

    Büyük bir ilgi ile her yazınızı okuyorum bu muazzam gezilesi görülesi yerleri derleyip bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim yüreğinize sağlık👏👏👏

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir