Hafta sonu kaçamaklarına yeni rota, Yuvacık…

Yuvacık

Harika doğası ile adeta saklı bir cennet..

İzmit merkeze güney yönünde 20 km. ve yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Yuvacık barajı ve Samanlı dağlarının arasında kalan virajlı yollardan ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan gelenler için ise anadolu yakasından 1 saat sürüyor.  Yemyeşil ağaçların arasında, buz gibi akan Kirazdere suyunun tam da içinde keyif çıkarmak için kendinize bu iyiliği yapın.

Kirazdere
Kirazdere

Hem doğayla iç içe zaman geçirmek hem de heyecan verici ‘zipline‘ ı denemek mümkün. Kamp kurmak için de biçilmiş kaftan. Paçaları sıvayıp derenin soğuk sularında yürümek çok iyi geliyor. Doğa fotoğrafları çekmek için de çok zengin bir yer. Sapanca’ya sıkı bir rakip..

Şelale restoran girişte karşınıza ilk çıkan mekan. Kiremitte alabalık hizmeti veriyor. Tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Arabanızla geçtiğiniz her yer ayrı bir müesseseye ait ve yol üzerinde sizi yönlendiren görevliler var. Bazılarında otopark ücretli.

Karakaya piknik alanı; Kirazdere kıyısında yer alan bir mesire yeri. Bazı masalarını derenin içine koymuşlar. Ayaklarınız soğuk suyun içinde yemek yiyebilirsiniz. Burayı genellikle kalabalık aile grupları tercih ediyor.

Karaaslan kamping; Dere kıyısından yürüyerek ulaşmanın da mümkün olduğu Karaaslan kamping’te tüm odalar ahşap. Tertemiz havayı içinize çekeceğiniz bu ortamda, dere üzerinde salıncaklarda sallanmak ve hamaklarda uzanmak da eğlenceli.

Karaaslan kamping
Karaaslan kamping

Kirazdere kamping ve dinlenme tesisleri; Hemen her yerde bulabileceğiniz doğal köy kahvaltısını bir de Kirazdere Kamping tesislerinde denemenizi öneririz.

Gazi’nin Yeri;  tamamı ahşap bungalow evlerde konaklayıp, sabahları su sesi eşliğinde uyanıp cıvıl cıvıl kuş seslerini dinleyebileceğiniz bir başka seçenek.

Zipline, bu eşsiz doğanın karşılıklı iki tepesi arasına kurulmuş makara mekanizması yardımıyla çalışan bir çeşit doğa sporu. Belinize bağlanan çelik halatlarla yerden çok yüksekte kısa bir an geçirdiğiniz adrenalin patlaması. Karşılıklı bir kez gelip gidiliyor. Fiyatı 20 TL.

Zipline
Zipline

Eşsiz doğayı hissedip, muhteşem havayı soluyabileceğiniz bir yer Yuvacık Barajı. Hangi tesisi tercih ederseniz edin ormanlık alanda yürüyüş yapmayı kesinlikle unutmayın. Yürüyüş sırasında, boyu ta Bursa il sınırına kadar uzanan Kirazdere‘nin içinden geçmeniz gereken kısımlar oluyor. Ayakkabı ve kıyafet seçiminizi buna göre yapmalısınız. Doğa severler için bir öneri; rotanızı Yuvacık’tan biraz daha doğu yönüne çevirerek Serindere‘yi de düşünebilirsiniz..

Hadi şimdi, valizini hazırla !

 

 

Hafta sonu kaçamaklarına yeni rota, Yuvacık…” için bir yorum

  • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 11:04
    Permalink

    Harika işler çıkarıyorsunuz elinize yüreğinize sağlık

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir