Schengen; sadece bir vize değil!

Schengen Kasabası

Avrupa seyahatlerimizi planlarken isimini çok fazla duyduğumuz Schengen aslında sadece bir vize isminden ibaret değil. Lüksemburg‘un güneydoğusunda, Moselle Nehri kenarında bulunan Schengen kasabası, Almanya, Fransa ve Lüksemburg sınırlarının birleştiği noktada. Kasabanın ismi 1985 yılında 5 ülke arasında (Fransa, Batı Almanya, Lüksemburg, Hollanda ve Belçika) imzalanan Schengen anlaşması ile üne kavuşmuş. Bu anlaşmanın amacı sınırlardaki polis ve gümrük kontrollerinin kaldırılmasıymış. Ülkeler arasındaki anlaşmanın imzalanması için Schengen kasabasının seçilmesinin sebebi ise sınırlarının kesiştiği bir nokta olduğundan tarafsız bölge olarak kabul edilmesi. Hatta bu konuda o kadar hassas davranılmış ki, anlaşma Moselle nehri ortasında Prenses Marie-Astrid teknesinde imzalanmış. Bu anlaşma sonucu oluşturulan Schengen bölgesinin ilerleyen zamanlarda sınırları genişleyerek günümüzde 26 Avrupa ülkesi için de geçerli bir hale gelmiştir.

            Schengen Anlaşması Anıtı

Kasaba meydanında Schengen anlaşması anısına yapılan ve üzerindeki yıldızlarla ülkeleri simgeleyen 3 demir sütun karşımıza çıkıyor. 3 tane olmasının nedeni Hollanda, Lüksemburg ve Belçika’nın Benelüks ülkeleri olarak tek bir yıldız ile sembolize edilmesi. Ek bir bilgi verelim. Benelüks, ismini ülkelerin ilk hecelerinden alarak (Belgium, Netherlands, Luxembourg) oluşturulmuş ekonomik bir birlik.

                      Berlin Duvarı

Schengen anlaşması özgürlüğü simgeleyen bir anlaşma olduğu için 1989’da yıkılan Berlin duvarından da parçalar getirilerek burada sergilenmeye başlanmış. Merkezdeki Schengen müzesinde ise orijinal imzalı anlaşma sayfaları, ülkelerin resmi mühürleri, pasaportları ve anlaşma fotoğrafları gibi birçok tarihi belge sergileniyor. Ayrıca üzerinde Schengen ülkelerini temsil eden minyatür kabartmalı yıldızların bulunduğu sütunları mutlaka yakından incelemenizi tavsiye ederim. Uzaktan baktığınızda sadece siyah yıldızlara benzeyen bu minyatür heykeller sevimlilikleri ile ilginizi çekecektir.

Yine kasaba meydanında Schengen’e tâbi ülke kodlarının bulunduğu demir anıt üzerine takılan asma kilitler göreceksiniz. Gelen ziyaretçilerin anı bırakabilmek adına kendi ülkelerine ayrılmış olan bölüme asma kilitler taktıklarına şahit olabilirsiniz.

Remich şehri

Yolculuğunuz sırasında, üzüm bağlarının şahane manzarası etrafınızı saracak. Bu üzüm bağlarından birbirinden lezzetli şaraplar üretiliyor. Dünyaca ünlü Petrus şaraplarının bağlarını da bu gezi sırasında görebilirsiniz. Eve dönerken şarap almayı düşünüyorsanız Remich‘te küçük free shop dükkanları mutlaka ziyaret edin. Burada 4-8 € arasındaki oldukça uygun fiyatlara kaliteli şaraplar bulabilirsiniz. Bu arada, Remich köprüsünde yürürken Almanya, Fransa ve Lüksemburg sınırlarını yaklaşık 2 dakikada geçiyorsunuz ve telefon operatörünüzden arka arkaya yeni bir ülkeye girdiğiniz için bilgilendirme mesajları gelmeye başlıyor 🙂

Çamaşırcı Kadınlar

Remich sokaklarında gezerken birçok bronz heykel görebilirsiniz. Bu heykellerin en ünlüsü meydandaki “Çamaşırcı Kadınlar”. Şarap ve peynir keyfi yapmak isterseniz buradaki kafeler sizin için iyi bir tercih olacaktır.

Hadi şimdi, valizini hazırla !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir